
Jautrumas
Arba kodėl šis sakinys gali padaryti daugiau žalos nei naudos?
Kiekvieno iš mūsų reakcija į tam tikras situacijas yra individuali. Taip, atitinkamose situacijose iš mūsų gali būti tikimasi vienokios ar kitokios reakcijos, kuri tarsi mažiau ar daugiau turėtų atitikti socialines normas. Tačiau kiekvienas iš mūsų turi teisę reaguoti taip, kaip jam gaunasi. Sakyti kitam žmogui, kad jis reaguoja per jautriai yra tarsi liepti jam nejausti. Taip sakydami mes neigiame kito žmogaus jausmus.
Išgirdęs šiuos žodžius žmogus gali jaustis izoliuotas, uždarytas ar paliktas vienas su savo jausmais. Jam gali atrodyti, kad jo jausmai yra nuvertinami ar nepakankamai svarbūs. Daugeliu atvejų sakydami žmogui, kad jis reaguoja per jautriai, Jūs nepadedate jam nurimti, ar pasijusti geriau, o tik dar labiau padidinate jausmų sumaištį. Be to, tikėtina, kad jam gali atrodyti, jog Jūs nesistengiate iš tikrųjų suprasti jausmų ar rūpesčių, su kuriais jis susiduria, o tai tikrai nepadės artimo santykio kūrimui ar puoselėjimui.
Tu nebutinai reaguoji per jautriai.
Galbūt tavo pašnekovas nėra pajėgus suprasti jausmų, kuriuos patiri. Galbūt jis nenori gilintis į problemą. Galbūt atviras jausmų rodymas jį gąsdina. Galbūt, kartais tai gali būti ir manipuliacijos forma (gaslighting). O galbūt, jis tiesiog nežino, kaip reaguoti kitaip. Tačiau, Tu nebūtinai reaguoji per jautriai.
Ką galima padaryti geriau nei teigti kitam, jog jis reaguoja per jautriai?
Aktyviai išklausyti. Suteikti žmogui erdvės išsakyti savo jausmus. Kartais vien to užtenka, kad jau galėtume pasijusti geriau. Galėdamas pasipasakoti ir matydamas Jūsų nuoširdžias pastangas išklausyti, žmogus pasijus suprastas, saugus ir svarbus.