
Pagalba ištikus panikos atakai
Ką daryti jei šalia esantį ištiko panikos ataka?
Panikos ataka gali kelti didžiulį stresą ne tik tam, kuris ją patiria, bet ir šalia esančiam, todėl kviečiu paskaityti, kaip galite padėti tokioje situacijoje.
1. Paklauskite
Kiekvienam panikos atakos metu gali padėti skirtingi dalykai, todėl pirmiausia galite pabandyti ramiai paklausti - Kuo galėčiau tau padėti? Kartais žmogus gali būti pajėgus įvardinti, kas jam būtų geriausia. Tik primenu, kad panikos atakos metu asmuo patiria didžiulį stresą, todėl ir atsakymas gali nuskambėti visaip. Griežtai, sunkiai suprantamai ar nemandagiai.
2. Saugumas
Dažniausiai panikos atakos metu kūnas jaučiasi taip, lyg grėstų pavojus, net jei realios grėsmės nėra. Labai svarbu padėti žmogui pasijusti saugiam. Tai galite padaryti, stengdamiesi patys išlikti ramūs. Padėti gali jūsų ramus, užtikrintas tonas, patvirtinimas, kad esate šalia, nepaliksite, nesmerksite, kad žmogus yra saugus ir kad ataka ilgai nesitęs.
3. Aplinka
Jei tik yra galimybė, pasistenkite užtikrinti, kad aplinkoje liktų kuo mažiau dirgiklių (garsų, įkyrių šviesų, didelės minios ir t. t.). Vieniems gali padėti išėjimas pasivaikščioti į lauką, kitiems – priešingai, gali norėtis būti tyliame kambaryje.
4. Kvėpavimas
Kvėpavimas panikos atakos metu neretai padažnėja ir tampa paviršutiniškas, o tai dar labiau sustiprina paniką. Kartu išbandykite šį kvėpavimo pratimą:
Įkvėpkite per 4 sekundes (giliai, per nosį)
Sulaikykite kvėpavimą 7 sekundes
Iškvėpkite per 8 sekundes (per burną)
5. Įsižeminimas
Įsižeminimo technikos padeda išlikti ar sugrįžti į čia ir dabar intensyvių emocijų metu. Padėti gali:
- Fizinis kontaktas. Jūsų rankos davimas ar apsikabinimas (jei abiems tuo metu tai priimtina).
- Stiklinė vandens ar puodelis arbatos.
- Kvietimas įvardinti, ką asmuo šiuo metu mato, girdi, užuodžia.
6. Nevertinkite
Patiriant panikos ataką kitų akivaizdoje, dažnai gali būti labai nejauku – žmogus gali jausti gėdą, manyti, kad kelia nepatogumų ir pan. Neretai jis pats gali suprasti, kad panikos ataka yra tarsi nelogiška, kad iš tikrųjų grėsmės nėra, nieko blogo nevyksta, tačiau būti nepajėgus to sustabdyti. Todėl labai svarbu nevertinti, nenumažinti ir neneigti jo patiriamų jausmų.
7. Domėkitės
Jei jūsų artimas žmogus neretai patiria panikos atakas, jam bei sau galite padėti domėdamiesi. Štai keletas klausimų, kurie gali padėti tiek savarankiškai ieškant informacijos, tiek kalbantis su artimuoju: Kas yra panikos atakos? Dėl ko dažniausiai jos kyla? Ką žmogus jaučia joms įvykus? Ką jaučia būtent mano žmogus? Kaip su tuo būti? Kur gauti pagalbos? Kaip aš galiu padėti?